iq business

cs | en

Aktuálně

  • linkedin-in-icon-logo-2E34704F04-seeklogo.com Sledujte nás na LinkedIn a neuteče vám žádná nová akce DMC nebo TWI Institute Central Europe.
  • 27. 1. 2021 jsme uspořádali online konferenci HR Change '21 . Inspirace od nejlepších: Boeing USA, Brembo Czech, Alza.cz, Čepro, Air Bank, ICE Industrial Technologies, Česká televize  a jejich pohled na roli HR v roce 2021 v reportáži na HR News.
  • Program online vzdělávání s DMC: aktuálně vypsaná školení s individuálními konzultacemi najdete zde.
  • Jak na mytí rukou s TWI Job Instruction - video s Patrickem Grauppem s českými titulky
  • Pražské TWI & Kata Conference 20. 11. 2019 se zúčastnilo na 150 zástupců českých a slovenských firem. Prezentace na téma inovace, adaptace a zapojení lidí měly velký úspěch, stejně jako praktické workshopy a speciální sekce pro zdravotníky. Fotografie najdete ZDE, reportáž ZDE a rozhovory s prezentujícími ZDE.
  • Ve dnech 21. - 22. 11. 2017 jsme zorganizovali úspěšnou TWI & Kata Conference v pražském hotelu Aquapalace a za přítomnosti jednoho z nejlepších amerických Kata koučů, Brandona Browna, jsme pokřtili český překlad knihy Toyota Kata. Videorozhovory s prezentujícími a účastníky najdete na management.tv: ZDE.
  • 3. 11. 2016 jsme oficiálně pokřtili český překlad knihy Toyota Talent s jejím spoluautorem Davidem Meierem. Tisková zpráva ZDE. Videorozhovor s Davidem Meierem ZDE.
  • esfVzdělávání s dotacemi - našim klientům nabízíme pomoc s přípravou vzdělávacího plánu, zpracováním žádosti a řízení projektu. 

Více aktualit

Hledat

Úvod Aktuálně TWI Workshop Senec - tisk. zpráva

 

Slovenské firmy mieria k efektivite prostredníctvom svojich zamestnancov

Na workshope TWI 2014 sa skúsení podelili o svoje know-how s „nováčikmi“

tlačová správa, 20.10. 2014

Dňa 16. októbra sa konferenčné priestory Hotela Senec zaplnili viac ako štyridsiatimi zástupcami slovenských firiem, ktoré chcú posilniť efektivitu svojho fungovania. Prišli sa preto inšpirovať skúsenosťami tých podnikov, ktoré už implementáciu TWI (Training Within Industry), teda metódy zavádzania štíhlych procesov a kontinuálneho zlepšovania vo firme, uskutočnili, a môžu sa tak pochváliť pozitívnymi výsledkami. V SR a ČR pracuje už dnes malá „armáda“ trénerov vyškolených TWI – ich počet presiahol tento rok v júni magickú hranicu 1 000 ľudí.

Workshop TWI nadviazal na minuloročný medzinárodný TWI summit, ktorý sa konal prvýkrát v Európe, a to v Prahe.  Aj tentoraz prebehol v réžii DMC management consulting, s. r. o., spoločnosti autorizovanej na implementáciu TWI na Slovensku a v ČR, a opäť privítal vzácnych hostí, Patricka Grauppa a Scotta Curtisa, novodobých priekopníkov tejto metódy a zástupcov TWI Institute USA.

TWI metóda je najlepšie využiteľná v procesoch, ktoré si vyžadujú štandardizáciu a presné dodržiavanie postupov. Preto tiež bola počas druhej svetovej vojny, prakticky od svojho počiatku, veľmi obľúbená v automobilovom priemysle a zastúpenie na workshope tomu zodpovedalo. Toto odvetvie tu reprezentovala napríklad spoločnosť Brovedani Slovakia, s. r. o., ktorá patrí do skupiny Brovedani Group SpA so sídlom v Taliansku a na Slovensku pôsobí od roku 2005. Zaoberá sa výrobou kovových mikrokomponentov pre automobilový priemysel a je jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov v okolí Galanty. Od implementácie TWI sa tu očakávalo skrátenie času školenia o 30 %, zníženie chybovosti o 50 % a posilnenie efektivity.

Zavádzanie však nebolo úplne jednoduché. Implementácia narážala na neochotu niektorých oddelení spolupracovať. Až po opakovanom workshope a vyskúšaní metodiky v praxi sa zamestnanci dokázali s TWI identifikovať a pristúpilo sa k tvorbe pracovných inštrukcií.

A výsledky prekonali očakávania. Čas potrebný na zaškolenie sa znížil približne o 35 % (napríklad tréning operátora pre CNC sústruh sa tak znížil z cca 6 – 7 týždňov na cca 4 týždne). Poklesol aj počet kolízií obrábacích strojov v dôsledku nesprávneho nastavenia, reálna fluktuácia klesla o 5 % a systém TWI navyše podnietil školiteľov a technikov do väčšej tvorivosti a vlastných zlepšovacích návrhov.

Aj keď sa v Brovedani zaoberajú TWI iba rok, úspechy sú nevídané a zo všetkých klientov, ktorým s implementáciou na Slovensku pomáhame, sú tu prakticky najďalej. Všetko je otázkou zápalu a schopnosti motivovať zamestnancov,“ komentuje Markéta Šimáková, partnerka DMC Management Consulting. Obrovské pokroky ocenil aj Patrick Graupp, ktorý sa spolu so všetkými účastníkmi workshopu zúčastnil na exkurzii do Brovedani.

Svojimi skúsenosťami s TWI prispeli aj zástupcovia Tower Automotive Európa, spoločnosti s jedenástimi pobočkami v Slovenskej a Českej republike, Nemecku a Taliansku. Slovenská pobočka v Malackách produkuje nosníky a výstuhy pre značky Volkswagen, Škoda, Porsche, Renault, Daimler a ďalšie. So zavádzaním TWI tu majú už takmer štvorročné skúsenosti a od úvodného modulu Job Instruction už pokročili k Job Methods, z ktorých vzišlo mnoho zlepšených procesov a zaujímavé finančné úspory rádovo v tisícoch eur ročne na každom pracovisku.

Aj slovenská pobočka nadnárodnej spoločnosti – AU Optronics – s centrálou v Taiwane, ktorá vznikla v roku 2012 a servisuje širokú škálu jemnej elektroniky, sa rozhodla fungovať rýchlo, a zároveň kvalitne vďaka najlepšiemu možnému využitiu technológií, ľudských zdrojov a materiálov. Každý servisný proces tak prešiel prostredníctvom metodiky Job Methods TWI dôkladnou analýzou, elimináciou nadbytočných detailov, neefektívnych činností a rizikových miest za intenzívneho zapojenia zamestnancov do tohto procesu. Úctyhodným výsledkom je napríklad pri procese testovania káblov skrátenie operácie z 5 – 10 minút na necelé dve.

Daido Metal Czech nie je v odbore TWI žiadnym nováčikom – s metodikou školenia sa začal zoznamovať už v roku 2011. Po období útlmu v dôsledku zmeny priorít bol program TWI doslova reštartovaný v marci 2014. Prečo? Bolo potrebné poradiť si s novými impulzmi: príliv nových, neskúsených pracovníkov, fluktuácia, stagnácia odbornej kvalifikácie, chybovosť, nedostatočná bezpečnosť na pracoviskách.

Cieľom Daido Metal Czech je teraz preškoliť všetkých operátorov výroby tak, aby boli schopní vyrábať, nastavovať linku a poradiť si aj s komplikovanejšími poruchami, zefektívniť školenia, zvýšiť výkonnosť výroby a výrazne znížiť chybovosť.

Do dnešného dňa, teda za necelý polrok, bolo zavedených viac ako sto pracovných inštrukcií, nový spôsob odmeňovania prichádzajúcich zamestnancov, jasne nastavené odmeňovanie školiteľov, pravidlá pre školenia, pravidelné pohovory s novými zamestnancami. A tým sa práca zďaleka nekončí.

TWI je cestou ku kontinuálnemu zlepšovaniu

S doznievajúcou recesiou pretrváva vo väčšine firiem tlak na znižovanie stavov, výdavkov a elimináciu všetkého, čo sa neodráža vo výsledku na službe zákazníkovi. Tým, na čo by sa však mali firmy v prvom rade sústrediť, je efektivita. Zníženie chybovosti, dodržiavanie nastavených štandardov, eliminácia neefektívnych procesov, optimalizácia zaškoľovania. Všetky tieto oblasti pomáha TWI metóda spolu s preškolenými zamestnancami efektívne riešiť.

TWI metóda zavádzania štíhlej výroby je súbor úplne elementárnych štandardov zavádzaných priamo v podniku klienta a čo je veľmi dôležité, počas plnej prevádzky. Nielenže nie je narušený chod spoločnosti, zamestnanci navyše všetko okamžite vidia v praxi, môžu si to hneď vyskúšať a priebežne sú korigovaní v prípade, ak nedodržiavajú inštrukcie správne. Implementácia TWI je dlhodobý proces, ktorý však v prípade efektívneho zakotvenia prinesie čoskoro svoje výsledky,“ vysvetľuje Jitka Tejnorová, konateľka spoločnosti DMC management consulting, certifikovanej na implementáciu TWI v ČR a SR. „Program je unikátny svojou jednoduchosťou a univerzálnosťou a  funguje rovnako dobre dnes ako v období svojho vzniku v 40. rokoch minulého storočia.“ 

Unikátnosť metodiky TWI spočíva predovšetkým v univerzálnej použiteľnosti, ktorú zaručuje jej koncentrácia nielen na procesy, ale na ľudí a procesy zároveň. Pri popise svojej osobnej cesty k TWI vždy zdôrazňujem, že to nie je TWI, kto mení – VY meníte. Podľa mojich viac ako štyridsaťročných skúseností s TWI je tento prístup jediný, ktorý zaručuje dlhodobé výsledky v snahe o ktorýkoľvek spôsob kontinuálneho zlepšovania,“ hovorí Patrick Graupp, spoluautor a priekopník novodobej metodiky TWI.

TWI (Training Within Industry) je vysokoefektívna metóda, ktorá prostredníctvom zavádzania mnohokrát preverených štandardov efektívne aplikuje štíhlu výrobu v prevádzke klienta. Prináša tak výrazné úspory i tam, kde už boli o. i. z dôvodu pretrvávajúceho hospodárskeho útlmu maximálne optimalizované náklady na mzdy aj materiál, a kde zdanlivo už nie je ako šetriť. TWI spočíva v dôkladnej štandardizácii a optimalizácii všetkých procesov vo firme nutných na zavádzanie štíhlej výroby. Metóda TWI je totiž maximálne jednoduchý, desaťročiami praxe overený a odladený spôsob zavádzania štíhlej výroby.

TWI institute realizuje TWI školenia, certifikáciu, koučovanie a vzdelávanie rastúcej komunity odborníkov a školiteľov v spracovateľskom priemysle, stavebníctve, zdravotníctve a odvetví služieb po celom svete. Inštitút vytvoril veľkú a rýchlo expandujúcu sieť certifikovaných lektorov poskytujúcich program TWI v Spojených štátoch a po celom svete. TWI sídli v Syracuse, NY a pobočky, školiteľov a klientov má v 31 krajinách na 6 kontinentoch.