iq business

cs | en

Aktuálně

  • linkedin-in-icon-logo-2E34704F04-seeklogo.com Sledujte nás na LinkedIn a neuteče vám žádná nová akce DMC nebo TWI Institute Central Europe.
  • 27. 1. 2021 jsme uspořádali online konferenci HR Change '21 . Inspirace od nejlepších: Boeing USA, Brembo Czech, Alza.cz, Čepro, Air Bank, ICE Industrial Technologies, Česká televize  a jejich pohled na roli HR v roce 2021 v reportáži na HR News.
  • Program online vzdělávání s DMC: aktuálně vypsaná školení s individuálními konzultacemi najdete zde.
  • Jak na mytí rukou s TWI Job Instruction - video s Patrickem Grauppem s českými titulky
  • Pražské TWI & Kata Conference 20. 11. 2019 se zúčastnilo na 150 zástupců českých a slovenských firem. Prezentace na téma inovace, adaptace a zapojení lidí měly velký úspěch, stejně jako praktické workshopy a speciální sekce pro zdravotníky. Fotografie najdete ZDE, reportáž ZDE a rozhovory s prezentujícími ZDE.
  • Ve dnech 21. - 22. 11. 2017 jsme zorganizovali úspěšnou TWI & Kata Conference v pražském hotelu Aquapalace a za přítomnosti jednoho z nejlepších amerických Kata koučů, Brandona Browna, jsme pokřtili český překlad knihy Toyota Kata. Videorozhovory s prezentujícími a účastníky najdete na management.tv: ZDE.
  • 3. 11. 2016 jsme oficiálně pokřtili český překlad knihy Toyota Talent s jejím spoluautorem Davidem Meierem. Tisková zpráva ZDE. Videorozhovor s Davidem Meierem ZDE.
  • esfVzdělávání s dotacemi - našim klientům nabízíme pomoc s přípravou vzdělávacího plánu, zpracováním žádosti a řízení projektu. 

Více aktualit

Hledat

Úvod Aktuálně Pokřtili jsme novodobou bibli HR business partneringu

Pokřtili jsme novodobou bibli HR business partneringu


IMG_0081

Na březnové Snídani s DMC jsme se společně s 25 HR manažery z českých firem zabývali dalším aktuálním tématem, jímž je HR business partnering. Vedle workshopu pod vedením Markéty Šimákovéjsme také měli tu čest pokřtít český překlad novodobé bible HR business partneringu Dave Ulricha a kol., knihy Nová éra řízení lidských zdrojů – ze servisu partnerem – 6 kompetencí pro HR budoucnosti. Knihu vydalo nakladatelství Grada ve spolupráci s DMC management consuting s.r.o.

Křtu se (i když jen virtuálně) zúčastnil i sám autor knihy, Dave Ulrich, který ve svém videopozdravu vyjádřil přání, aby se jeho kniha stala platným pomocníkem českých personalistů.

HR business partnering je poměrně nová forma řízení HR, která od roku 1997, kdy Dave Ulrich ve své knize Human Resource Champions položil její základy, doznala velkého rozvoje a v českých firmách v posledních letech významně získává na oblibě. Ve své nové knize přišel Dave Ulrich s poměrně přelomovou myšlenkou, že skutečné podnikání firmy je definováno zvnějšku. Firma je utvářena vlastní podnikatelskou strategií, ale také kontextem a prostředím, ve kterém působí, a do značné míry pak očekáváním klíčových zainteresovaných skupin (zákazníků, investorů, komunit, partnerů, zaměstnanců atd.). A pokud má HR oddělení přestat být pouhým realizátorem administrativy, nýbrž přinášet jasnou přidanou hodnotu a napomáhat dosažení strategických cílů firmy, musí tuto koncepci „pohledu zvenčí" přijmout a ztotožnit se s ní. Zákazník a jeho očekávání se tak dostávají do středu zájmu i HR oddělení.

Nové tisíciletí klade na HR pracovníky dosud nevídané nároky. „Nová éra" proto definuje šest skupin HR dovedností nezbytných pro HR pracovníky - od těch běžných, až po zcela strategické. HR pracovník by měl být důvěryhodným iniciátorem, tedy vládnout mezilidskými schopnostmi, získávat si důvěru a nebát se zaujmout pevné stanovisko, podložené solidními daty a promyšlenými názory. Měl by být ale také strategickým pozicionérem, tzn. chápat globální kontext svého podnikání – společenské, politické, ekonomické, technologické a demografické trendy – a efektivně je promítat do fungování své firmy. Měl by dokázat tvořit předpoklady pro úspěch a nebát se změn - naopak umět zajišťovat hladkou integraci procesů změny, přinášející udržitelnou konkurenční výhodu. V dnešní turbulentní době by měl být také nanejvýš inovativním a orientovaným na podnikatelské výsledky.

Kniha obsahuje mnoho dalších podnětných i překvapivých závěrů a doporučení, které vycházejí z desítek let trvajícího pozorování fungování HR ve stovkách firem. K dostání je v knihkupectvích za doporučenou maloobchodní cenu 495 Kč.

Komerční banka se inovací nebojí

Jako hlavní host workshopu vystoupila Martina Maričová, Manager of HR Business Partners team Komerční banky. Svým příspěvkem přiblížila cestu k HR business partneringu Komerční banky od prvotních průzkumů stavu HR ve společnosti v roce 2011 přes zavedení portálu a telefonické služby HR poradenství pro všechny až po plně funkční tým HR business partnerů členěných do tří úrovní seniority a propracovaný systém jejich školení v roce 2013.

V roce 2013 již zahrnoval HR business program Komerční banky 149 účastníků, z nichž 46 se nacházelo „na začátku své kariéry", 68 již bylo zkušených a 35 HRD manažerů, vedoucích vlastní týmy HR business partnerů. Z tohoto počtu 82 „partnerů" působilo ve Francii, 40 ve východní a 17 v západní Evropě a 10 v ostatních zemích.

A ani dnes zde nicméně neusínají na vavřínech a pro rok 2014 si kladou smělé cíle: zjednodušit procesy a směrnice, podporovat dlouhodobě udržitelné pracovní schopnosti zaměstnanců, nábor kvalitativně i procesně revidovat metodou Lean 6 Sigma, podpořit KB leadership modelu vzdělávacími nástroji využívajícími přístupy on-the-job a peer-to-peer, ale také navázat cíle jednotlivců na globální cíle Komerční banky a HR. V turbulentní podnikatelské době je obzvláště třeba, aby i HR oddělení dokázalo dynamicky reagovat na změny a výzvy na trhu a to by si měla uvědomit každá firma, která chce zůstat konkurenceschopná.

Těšíme se na vás na příští Snídani s DMC plánovanou na červen. Budeme se snažit vyplnit Vaše přání ohledně jejího tématu.