iq business

cs | en

Aktuálně

Více aktualit

Hledat

Úvod Aktuálně Tým složený z mladých dravců selhal
Tým složený z mladých dravců selhal

Publikováno dne 24.1.2013 v časopise Ekonom a také na internetových stránkách www.ekonom.ihned.cz, autorkou článku je Jitka Tejnorová, partnerka DMC management consulting s.r.o.

Je nám líto, na tuto pozici jste starý. Neomalená, diskriminující a dnes i nezákonná odpověď uchazeči o zaměstnání není v Česku výjimkou. A kritickým věkem může být i 45 let. Druhým extrémem jsou absolventi škol, kteří těžko shánějí práci se stále se opakující odpovědí "nemáte dostatečné zkušenosti".

Mohlo by se proto zdát, že ideální věkové složení týmu jsou lidé pouze mezi 30 a 40 lety, hlavně muži, případně svobodné ženy (pokud možno bezdětné). Nahlédla jsem do statistik obyvatelstva a velmi zevrubně vypočítala, že pouze 10 procent populace mužů v Česku odpovídá tomuto parametru. U žen jde o necelých devět procent, přičemž těch svobodných jsou pouze tři procenta. Zbývajících 81, respektive 87 procent populace této teorii neodpovídá.

A jak funguje tým složený z lidí tohoto věku? Naším klientem je společnost, která působí na poli finančních služeb. Stavěla tým poradců, přičemž ze začátku byl složen pouze z mladých, dravých a flexibilních osobností. V týmu brzy začala panovat nezdravá soutěživost, převládaly konflikty a chyběly odborné znalosti a zkušenosti. Vedoucí týmu se pak rozhodl, že další volné pozice začne obsazovat jinými lidmi. Zaměřil se zejména na zkušené zaměstnance, starší a klidnější osobnosti. Ti po krátké době tvořili zhruba třetinu týmu. Atmosféra v kolektivu se výrazně zlepšila, začala fungovat vzájemná spolupráce a respekt.

Kultura zaměstnavatelů v Česku se sice zlepšuje, stále však ještě chybí úcta k lidem, kteří společnosti přinášeli přidanou hodnotu po mnoho let. Chybí schopnost dlouhodobě plánovat pozice, které budou vhodné pro "out kategorii" - pro mladé a nezkušené zaměstnance či lidi v předdůchodovém věku.

Pro zajímavost uvedu věkové složení našeho týmu: 15 procent do 30 let, 50 procent 30 až 40 let, 20 procent 40 až 50, 15 procent nad 50 let.

 

Jitka Tejnorová

partnerka společnosti DMC management consulting