iq business

cs | en

Aktuálně

Více aktualit

Hledat

Úvod Aktuálně Školicí metoda TWI již podruhé představena v České republice

Školicí metoda TWI již podruhé představena v České republice

Publikováno 22.12.2010 na http://www.hr-server.cz 

Letos již podruhé uspořádala poradenská společnost DMC management consulting v brněnském hotelu Holiday Inn summit, na kterém byla představena vysoce efektivní vzdělávací metoda TWI (Training Within Industry). Ta implementuje základní zeštíhlující standardy přímo v provozu klienta. O své zkušenosti z projektu se v Brně podělil jeden z mála proškolených trenérů TWI Pavel Kroupa z firmy LEGO. Summitu se zúčastnili zástupci českých firem a médií.

„Implementace štíhlé výroby, řízení produktivity práce a snižování nákladů je v současné době jedním z klíčových kroků pro zvýšení efektivity firmy,“ říká Markéta Šimáková, partnerka a výkonná ředitelka společnosti DMC management consulting, a dodává: „Metoda TWI mění způsob myšlení zaměstnanců, snižuje plýtvání a soustředí se na standardizované činnosti. Řeší příčiny problémů, ale nehasí požár. Školení ve strukturované formě vytváří podmínky pro stabilní proces.“

Metoda TWI se stává součástí života firmy, součástí uvažování zaměstnanců a součástí rozhodování managementu. Skládá se ze tří klíčových modulů - Job Instruction (JI), Job Relations (JR) a Job Methods (JM) - a jednoho nadstavbového modulu - Job Safety. Celý program TWI  je součástí Toyota Production System (TPS) a vede zaměstnance ke standardizaci TPS metod, implementuje tyto metody do běžné praxe a učí vedoucí pracovníky jejich využití.

Job Instructions školí, jak správně předávat instrukce a zaškolovat v operacích nové zaměstnance. V modulu Job Relations se řeší role vedoucího, vztahy na pracovišti a týmová spolupráce. Úkolem modulu Job Methods je praktické využití Lean a dalších zlepšovacích metod v běžné praxi. Dále pak modul Job Safety uplatňuje bezpečnostní zásady jako součást pracovních postupů. TWI také nabízí modul pro trenéry a školitele Train The Trainer.

„Všechny tři základní TWI pracují dohromady jako třínohá stolička – dáte-li jednu pryč, stolička spadne,“ říká Markéta Šimáková.

V úvodu školení Pavel Kroupa ze společnosti LEGO předvedl účastníkům část instruktáže školení Job Instructions a poté během celého summitu zodpovídal dotazy účastníků, které se týkaly především jeho zkušeností z praxe a implementace pilotního projektu ve společnosti LEGO. V odpolední části Markéta Šimáková přestavila zbývající moduly Job Relations a Job Methods formou krátkých ochutnávek z praktických her a ukázkou úkolů, které se při školení řeší.

Společnost DMC management consulting navázala s TWI institutem úzkou spolupráci již koncem roku 2009. V současné době jsou lektoři společnosti DMC proškoleni modulem Job Instruction a Job Relations a připravují se na proškolení posledního modulu Job Methods. V přípravě jsou především prezentace TWI metodiky u klientů v České republice.